ارتقای آگاهی، پیش شرط حفاظت صحیح از محیط زیست استسرپرست دفتر آموزش سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه ارتقای آگاهی، پیش شرط حفاظت صحیح از محیط زیست است، گفت: در همین راستا، تدوین مدلی مفهومی و علمی برای گنجاندن و آموزش مطالب محیط زیستی از پایه پیش دبستانی تا پایه دوازدهم و تربیت نسل آگاه به حقوق و تکالیف محیط زیستی خود در دستور کار مشترک سازمان حفاظت محیط زیست و آموزش و پرورش قرار گرفته است.

به نویسنده میرات سید ابوالقاسم موسوی با اشاره به برگزاری جلسه شورای سیاستگذاری دومین همایش ملی آموزش جغرافیا در مدارس کشور با رویکرد «بررسی فرصت و چالش‌های آموزش رسمی محیط زیست کشور» گفت: به‌طور کلی همایش‌های تخصصی فرصتی برای تبادل اندیشه و دیدگاه‌ها میان تمامی اندیشمندان یک حوزه است. از این رو برگزاری همایش ملی آموزش جغرافیا در مدارس کشور با رویکرد زیست ‌محیطی می تواند منجر به دریافت و جمع بندی نظرها و پیشنهادهای طیف‌های مختلف مرتبط با این حوزه همچون معلمان، شخصیت‌های اجرایی، سمن‌ها و استادان شود.

وی با بیان اینکه هدف از این هم‌اندیشی، ارتقای کمی و کیفی محتوای زیست محیطی کتاب‌های درسی دانش آموزان و استفاده از ظرفیت نظام آموزش رسمی کشور برای تربیت نسل حافظ و دوستدار محیط زیست است، اظهار کرد: به طور نمونه یکی از مباحث مورد پیگیری در خصوص این همایش ایجاد فرصت برای ارسال و دریافت مقالاتی با موضوعاتی همچون اهمیت ارتقای کمی و کیفی سواد محیط زیستی در نظام آموزش رسمی کشور، نقش، تکلیف و جایگاه دستگاه‌ها و وزارتخانه‌های مختلف در ارتباط با آموزشهای محیط زیستی، بررسی نگاه آموزش عالی کشور به آموزش‌های محیط زیستی و برنامه‌ها و چشم اندازهای این حوزه، بررسی شیوه‌های نوین آموزش محیط زیست، بررسی میزان اثربخشی طرح‌ها و پروژه‌های محیط زیستی در نظام آموزش رسمی کشور همچنین بررسی اهمیت و جایگاه سرمایه‌های اجتماعی در آموزش‌های محیط زیستی است.

موسوی اشاره‌ای هم به پیشنهاد نمایندگان وزارت آموزش و پرورش به عنوان متولی اصلی برگزاری دومین همایش ملی آموزش جغرافیا در مدارس کشور با رویکرد زیست‌محیطی برای برگزاری آن در دی ماه ۱۳۹۷ کرد و گفت: سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان یکی از دستگاه‌های همکار در برگزاری این همایش، میزبانی مکانی و فعالیت در کمیته علمی را بر عهده دارد.

سرپرست دفتر آموزش سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به سابقه خوب همکاری‌های گذشته وزارت آموزش و پرورش و سازمان حفاظت محیط زیست به‌ویژه در تهیه و تالیف کتاب «انسان و محیط زیست» برای دانش آموزان مقطع یازدهم،اظهارکرد: کتاب «انسان و محیط زیست» موضوعات مختلف محیط زیستی همچون آب، هوا، پسماند و گردشگری پایدار را در بر گرفته است. تالیف این کتاب که پس از جلسات متعدد کارشناسی و با توجه به تمامی محدودیت‌های وزارت آموزش و پرورش در کتب تالیفی برای نظام آموزش رسمی کشور صورت گرفت یکی از اتفاقات بسیار مثبت و ارزشمند حوزه محیط زیست است.

موسوی افزود: در نشست نکوداشت کتاب «انسان و محیط زیست» – که چهارشنبه هفته گذشته (۳۰ خردادماه) برگزار شد- تعدادی از مدرسان این کتاب و دانش‌آموزان مقطع یازدهم حاضر در مراسم، طی صحبت هایی بر اثربخشی کتاب در رفتار و اندیشه محیط زیستی خود تاکید کردند.

سرپرست دفتر آموزش سازمان حفاظت محیط زیست اشاره ای هم به بسته‌های آموزشی محیط زیستی تهیه شده برای مقطع پیش دبستانی کرد و گفت: بسته‌های تهیه شده، سه گروه مخاطب معلمان، والدین و دانش آموزان مقطع پیش دبستانی را در بر می گیرد.

به نویسنده پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست، وی با یادآوری این موضوع که هدف از چنین اقداماتی، تدوین مدلی مفهومی و علمی برای گنجاندن و آموزش مطالب محیط زیستی از پایه پیش دبستانی تا پایه دوازدهم و تربیت نسل آگاه به حقوق و تکالیف محیط زیستی خود است، خاطرنشان کرد: ارتقای آگاهی، پیش شرط حفاظت صحیح از محیط زیست است.

انتهای پیام