شروط اعطای طرح ترافیک به نیوزنگاران اعلام شدسازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران پیرو اطلاعیه‌های قبلی در خصوص طرح ترافیک سال ۱۳۹۷ فعالان رسانه‌ای و مطبوعات شهر تهران اعلام کرد که بر اساس مصوبه شورای اسلامی شهر تهران، حداکثر سه درصد از کل مجوزهای طرح ترافیک به موارد خاص؛ از جمله نیوزنگاران، روزنامه نگاران و عکاسان نیوزی اختصاص یافته است.

به نویسنده میرات؛ بر اساس آیین‌نامه تدوین شده و سیاست‌های شهرداری تهران، اکثریت این مجوزها به جامعه نیوزی شامل نیوزنگاران، روزنامه نگاران و عکاسان نیوزی اختصاص می‌یابد که به جهت انجام رسالت اطلاع رسانی و تسهیل ماموریت‌های مرتبط با تولید نیوز، نویسنده و تصویر به این مجوز نیاز دارند.

وفق آیین‌نامه طرح ترافیک نیوزنگاری؛ نیوزنگاران، روزنامه نگاران و عکاسان نیوزی باید به موجب قرارداد کار معین (دائمی یا موقت) در یک نشریه، نیوزگزاری یا پایگاه نیوزی اشتغال داشته باشند و مدرکی دال بر اشتغال مستمر به مشاغل مذکور در این آیین‌نامه ارائه دهند. همچنین خودروی متقاضیان دریافت این مجوزها الزاما باید پلاک شهر تهران داشته باشد.

متقاضیان دریافت این مجوزها می‌بایست پس از آنکه اطلاعات فردی و مشخصات خودروی خود را در سامانه my.tehran.ir وارد کردند، مدارک مورد نیاز را نیز بارگذاری کنند و نیازی به مراجعه حضوری به دفاتر خدمات الکترونیک شهر یا هر قسمت دیگری در شهرداری ندارند. در صورت بروز هر گونه اشتباه، امکان حذف مدارک ناقص یا دارای اشکال و جایگزینی مدارک صحیح در سامانه وجود دارد.

برای دریافت طرح ترافیک نیوزنگاری در سال ۱۳۹۷ بر خلاف سنوات گذشته، کارت نیوزنگاری مبنای تخصیص مجوزها نیست. بلکه متقاضیان می‌بایست وفق آیین‌نامه، مدارک زیر را ارائه کنند:‌

الف) معرفی نامه

معرفی نامه نیوزنگاران، روزنامه نگاران و عکاسان نیوزی باید از سوی موسسه مطبوعاتی محل اشتغال ایشان (روزنامه، نیوزگزاری و …) در قالب نامه‌ای به عنوان سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران تنظیم و در آن مشخصات فرد متقاضی، شماره خودرو و زمینه کاری وی درج شود. در صورتی که متقاضیان نتوانند از یک موسسه نیوزی معرفی نامه ارائه کنند، معرفی نامه تشکل‌های صنفی مجاز نیوزنگاران، روزنامه نگاران و عکاسان نیز قابل قبول است. معرفی نامه‌ها الزاما می‌بایست با امضای بالاترین مقام مسئول نهاد صادر کننده آن ارائه شود و مسئولیت محتوای آنها با موسسه مطبوعاتی یا تشکل صنفی امضا کننده است.

ب) مدرک دال بر اشتغال مستمر به کار نیوزی

منظور از مدرک دال بر اشتغال مستمر به کار نیوزی نیز بیمه نیوزنگاری است؛ اعم از اینکه فرد متقاضی توسط موسسه محل اشتغال خود بیمه تامین اجتماعی شده باشد یا تحت پوشش بیمه نیوزنگاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار داشته باشد. در صورتی که متقاضی هیچ یک از دو بیمه فوق را نداشته باشد، برای اثبات اشتغال مستمر کنونی خود به کار نیوزی، باید ۱۰ نمونه از آثار منتشر شده با امضای خود در مطبوعات و رسانه‌ها را که متعلق به شش ماه پایانی سال ۱۳۹۶ باشند، ارسال کند.

بر اساس آیین‌نامه طرح ترافیک نیوزنگاری، با توجه به محدودیت تعداد مجوزهای قابل اعطا به نیوزنگاران، روزنامه نگاران و عکاسان نیوزی در سال ۱۳۹۷ افراد شاغل در رسانه‌هایی که توسط بخش خصوصی اداره می شوند، نسبت به رسانه‌هایی که به هر نحوی به نهادها و منابع دولتی و عمومی باستگی دارند، در اولویت قرار دارند.

معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران نام همه دریافت کنندگان مجوز طرح ترافیک نیوزنگاری و رسانه محل اشتغال ایشان را در پایگاه اطلاع رسانی خود منتشر خواهد کرد.

انتهای پیام